Mistrál

Je typický letní jadranský severozápadní vítr a je to jeden z větrů, jež provází hezké a stálé počasí. Po ranním bezvětří začne v létě příjemně vát zpravidla kolem poledne a pak fouká až do západu slunce s tím, že jeho intezita k večeru občas zesílí. Mistrál může dosáhnout síly od 5 do 6 bofórů. Na chorvatském Jadranu vane nejčastěji kolem Zadarského a Korčulského průlivu.

Mistrál je vítr, který je jako stvořený k příjemné, relaxační jízdě na lodi bez velkého manévrování, neboť má stále stejnou sílu, je mírný a předvídatelný. Zatímco Bóra a Jugo, každý svým způsobem, skýtají plachtařům vzrušující plavbu a jsou pro ně výzvou, Mistrál jim zaručuje čistý požitek, bezstarostnou jízdu po moři beze strachu. Když slunce zapadá, změní se podmínky, potřebné ke vzniku větru Mistrálu a když se setmí, začne foukat mírný noční větřík z pevniny o síle do 3 bofórů. V době východu slunce nastane na moři údobí ticha a bezvětří, které je zpravidla k poledni vystřídáno osvěžujícím Mistrálem.

Pozor, neplést s větrem Maestral (padavý studený vítr, který se vyskytuje v Jižní Francii - místní název pro bóru). Maestral je vítr, který vane z pevniny směrem do moře. Vyskytuje se převážně v létě nebo v zimě, kdy je velmi chladný. Provází ho slunečné a stálé počasí. Vane pouze při pobřeží, do výšky zhruba 300 m. Jeho rychlost dosahuje až 90km/h.